Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Actiune de informare și conștientizare: Fonduri nerambursabile de la AFM pentru Panouri Fotovoltaice Persoane Fizice, joi, 04 Mai 2023, la ora 18.00, la Căminul Cultural Săbăoani.

✅Primăria Comunei Săbăoani și primar Florin Vîrgă

organizează în data de joi, 04 Mai 2023, la ora 18.00, la Căminul Cultural Săbăoani.

📢ACȚIUNE DE INFORMARE ȘI CONȘTIENTIZARE📢

🌞în vederea pregătirii și depunerii de cereri de finanțare pentru instalarea sistemelor de panouri fotovoltaice pentru producerea de energie electrică de către persoanele fizice din Comuna Săbăoani.

Fondurile sunt nerambursabile de la Administrația Fondului Pentru Mediu.

Principalele aspecte ce vor fi prezentate sunt:

👉Cine sunt solicitanții eligibili și care sunt condițiile de eligibilitate;

👉Valoarea finanțării nerambursabile și cheltuielile eligibile;

👉Etapele înscrierii în aplicația AFM și documentele necesare (obținerea și valabilitatea acestora, condiții de îndeplinit în conținutul acestora);

👉Instalatorul validat AFM: rolul, competența și responsabilitatea acestuia în analiza, realizarea, contractarea și decontarea lucrării;

👉Analiza, aprobarea sau respingerea proiectelor depuse;

👉Contractarea, implementarea, decontarea și monitorizarea proiectului;

👉Condiții tehnice de îndeplinit ale locației și ale instalației existente;

👉Riscuri și capcane de evitat;

👉Întrebări și discuții.

♻️La acțiunea de informare și conștientizare va fi prezent și un invitat cu experiență în derularea Programului panouri Fotovoltaice 2019 și 2021.

Sunt invitate să participe toate persoanele fizice interesate să depună cereri de finanțare nerambursabilă prin proiectul Administrației Fondului pentru Mediu – AFM. *pot depune și unitățile de cult.

➡️Ghidul solicitantului este disponibil tuturor celor interesați și on-line: